Bolalarni ijtimoiy tarmoqlardan himoya qilish bo'yicha yangi choralar
Turkiya Oila Vaziri: Bolalarimizni himoya qilish uchun ijtimoiy tarmoqlarga nisbatan tartibga solishlar amalga oshirilmoqda
By
(ARXIV) 2025-yil 9-dekabrda olingan ushbu rasm-illyustratsiyada mobil telefonda ijtimoiy tarmoq ilovalari ko‘rsatilgan. / Reuters
Oila va ijtimoiy xizmatlar vaziri Mahinur O'zdemir Go'ktosh, dunyodagi ko'plab davlatlar kabi Turkiya ham bolalarni himoya qilish uchun ijtimoiy tarmoq tartibga solishlarini hayotga tatbiq etish arafasida ekanini bildirdi.
Raqamli tahdidlarga qarshi yangi choralar
Oila va ijtimoiy xizmatlar vaziri yakshanba kuni Turkiyaning ijtimoiy tarmoq platformalarida bolalarni himoya qilish uchun yangi tartib-qoidalar joriy etishga tayyorlanayotganini ma'lum qildi.
Turkiyaning "NSosyal" ijtimoiy platformasida so'zga chiqqan Mahinur O'zdemir Go'ktosh, bolalarning doimiy ravishda raqamli ogohlantirishlarga duch kelishi borasidagi xavotirlar ortib borayotganini ta'kidladi. Hukumat ushbu choralarni kuchga kiritishga juda yaqin ekanini aytdi.
Vazirning so'zlariga ko'ra, dunyoning ko'plab davlatlari kabi, bolalarni himoya qilishni maqsad qilgan ijtimoiy tarmoq tartibga solishlarini qo'llashga juda yaqin turibdilar. Go'ktosh hozirgi kunda odamlarning diqqatni jamlash vaqti taxminan sakkiz soniyagacha tushib ketganini va bu holat kattalardan ko'ra bolalarga ko'proq zarar berayotganini aytdi.
Diqqat va akademik ko'rsatkichlarning pasayishi
Vazir Go'ktosh bolalarning diqqatni jamlash qobiliyati so'nggi o'n yil ichida kamida 30 foizga kamayganini qo'shimcha qildi. Bu o'zgarish bolalarning konsentratsiyasiga, do'stona munosabatlariga va akademik ko'rsatkichlariga salbiy ta'sir ko'rsatmoqda.
Ushbu o'zgarishlar ayni vaqtda o'qitish jarayonini ham qiyinlashtirayotganini ta'kidlagan Go'ktosh, dunyo bo'ylab bolalar uchun shunga o'xshash ijtimoiy tarmoq qoidalari muhokama qilinayotganini yoki amaliyotga kiritilayotganini ilova qildi.
Xavfsiz internet uchun hamkorlikka chorlov
Turkiyaning bolalar uchun xavfsizroq internet muhitini yaratish ustida ishlayotganini aytgan Oila vaziri, ota-onalar va o'qituvchilarni ushbu sa'y-harakatlarni qo'llab-quvvatlashga chaqirdi. Go'ktosh barchamiz birgalikda bolalar uchun xavfsiz internetni ta'minlay olamiz, deb ta'kidladi.